2019

Rendez 2019, 15. jún

Fotky:

Ivanka pri Dunaji, 4. máj

Fotky:

rozdelovac

2018

Ivanka pri Dunaji, 21. september

Fotky:

rozdelovac

2017

Rendez 2017, 17. a 18. jún

Rendez2017-2
Rendez2017-4
Rendez2017-4
Rendez2017-5
Rendez2017-6
Rendez2017-7

Fotky:

rozdelovac

2016

Tomášov 2016, 4. september

Tomasov2016-1
Tomasov2016-2
Tomasov2016-3

Fotky:

rozdelovac

2015

Tomášov 2015, 6. september

Tomasov2015-1
Tomasov2015-2

Fotky:

rozdelovac

Rendez 2015, 14. jún

Rendez2014-1
Rendez2014-2
Rendez2014-3
Rendez2014-4
Rendez2014-5
Rendez2014-6

Fotky:

rozdelovac

2014

Vojenský cintorín Petržalka 2014, 1. november

Cintorin2014
Cintorin2014-2
Cintorin2014-3

Fotky:

rozdelovac

Noc múzeí 2014, 17. máj

NocMuzei2014
NocMuzei2014-2

Fotky: Tibor Chilý ©

rozdelovac

Bratislava Brand Festival 2014, 27. apríl, Stará tržnica

rozdelovac

Cisársky a kráľovský dychový komorný orchester, sobota 18. január 2014, 19.30 hod. Spoločenské centrum na Kúpeľnom ostrove, Piešťany

Pôsobivé modré dobové uniformy bratislavského C. a k. dychového komorného orchestra, melodická hudba piesní a vojenských pochodov zo slávnej doby rakúsko-uhorskej monarchie.

rozdelovac

2013

C. a k. dychový orchester (najkrajšia hudba Rakúsko – uhorskej monarchie) sobota 13. júl 2013, 21.00 hod. Slávnostný promenádny koncert

C. a k. (Cisársky a kráľovský) dychový orchester z Bratislavy je už na prvý pohľad pozoruhodné hudobné teleso. V perfektných uniformách hrá dobovú hudbu Rakúsko – uhorska a pripomína tak noblesnú eleganciu “starých dobrých čias”.

Prenesieme sa o 115 rokov späť… Je horúce leto roku Pána 1898. Mestečko Bojnice (úradne Bajmócz) si žije svoj pokľudný čas v rámci starobylého Rakúsko – uhorského mocnárstva. Majiteľ bojnického panstva, významný uhorský šľachtic Ján František Pálffy, gróf z Erdödu, prestavuje zámok do rozprávkovo romantickej podoby…

Od začiatku roka prebiehajú po celej monarchii veľkolepé oslavy na počesť 50. výročia nástupu Jeho Najjasnejšej Výsosti cisára Františka Jozefa I. z rodu Habsburgovcov na trón (1848 – 1898).

Na počesť nášho veľacteného cisára pána sa rozhodli aj mestskí radní Bojníc vystrojiť slávnostný večerný promenádny koncert na hlavnom historickom námestí pod zámkom. Účinkovať bude vychýrený C. a k. dychový orchester slobodného kráľovského mesta Prešporka, ktorý zahrá najkrajšie valčíky, polky a vojenské marše najlepších čias Rakúsko – uhorskej monarchie.

Bojnice jul 2013_1

http://www.hudbanakorze.sk/program/

rozdelovac

 

Staromestský maškarný bál obnovil tradíciu

07.02.2013, 11:15 Bratislava

Grófovia a grófky, krásne dámy z obdobia secesie, šarmantné páry, ktorým je blízka móda charlestonu. Tí všetci a mnohí ďalší prišli v sobotu večer do hotela Carlton na vôbec prvý Staromestský maškarný bál. Keďže hlavná téma sa niesla v duchu hesla Od Prešporku k Bratislave, takmer 160 hostí sa predviedlo v originálnych kostýmoch, ktoré často dokonale kopírovali históriu. … Jedinečnú atmosféru starej Bratislavy dokonale dotvárali C.a k. dychový komorný orchester, Kuštárovci, bližšie k súčasnosti hostí prenieslo vystúpenie skupiny Starmania s Barborou Balúchovou, či Marián Greksa s Greksaband. …

http://m.aktuality.sk/clanok/222665/staromestsky-maskarny-bal-obnovil-tradiciu/

rozdelovac

 2008

Dychový orchester spríjemnil slnečný podvečer na Hviezdoslavovom námestí

BRATISLAVA 6. júla 2008 (WEBNOVINY) – Atmosféru na bratislavskej promenáde v nedeľu podvečer spríjemnil C. a k. dychový komorný orchester, ktorý vystúpil v altánku na Hviezdoslavovom námestí. C. a k. dychový komorný orchester sa špecializuje na repertoár vojenských hudieb bývalej rakúsko-uhorskej armády. Chce tak pripomenúť časy, keď dychové hudby okrem dobovej pochodovej a tanečnej produkcie hrávali aj predohry či prepisy operných árií. Svoj repertoár pripravuje podľa originálnych notových materiálov, ktoré vyhľadáva v hudobných archívoch. V príjemne nostalgickej atmosfére slnečného podvečera zazneli v ich podaní diela Franza Lehára, Johanna Straussa, Johannesa Brahmsa, Júliusa Fučíka a iných. V nedeľu podvečer vystúpil C. a k. dychový komorný orchester v altánku na Hviezdoslavovom námestí.

Autor: Richard Kramarik

 

rozdelovac

2004

 Sisi prišla bez Františka Jozefa – Romantický nedeľný podvečer na nádvorí Starej radnice.

História naživo v podaní cisársko-kráľovského dychového komorného orchestra a osobných pozdravov od Sisi, rakúskej cisárovnej Alžbety. Taký bol v skratke Koncert pre Sisi (a Františka Jozefa) včera podvečer na nádvorí Starej radnice. …

V promenádnom koncerte zazneli tóny od Antonína Dvořáka, Verdiho, Straussa, Smetanu, Lehára a ďalších hudobných géniov. Kapelník Zbyněk Kubáček so svojím orchestrom nielenže rozprúdil krv obecenstvu, ale duchaplným a historicky verným sprievodným slovom všetkých priviedol do stavu romantického rozmaru. Na svoje si prišli skutočne všetky generácie.

Večerník, 12.7.2004

 

rozdelovac

2003

Zaslúžený potlesk zožal aj bratislavský C. a k. dychový komorný orchester, ktorý zahral v uniformách obom výsostiam k striebornému výročiu svadby pochody, predohry z opier, valčíky a polky. Bratislavčanom sa predstavil už v minulosti pri privítaní cisára Františka Jozefa I. v Prešporku.

Pravda, 18.8.2003

Keď sa Izabela vydávala …

Dámy v krinolínach, páni vo frakoch a cylindroch, vo vojenských uniformách – atmosféra ako pred sto rokmi, v roku 1903, keď arcivojvodský pár Fridrich Habsburský a jeho manželka kňažná Izabela slávili striebornú svadbu.

Pod názvom “Zastaveníčko pre arcivojvodkyňu Izabelu” si túto udalosť rozhodol včera pripomenúť na nádvorí Starej radnice C. a k. dychový komorný orchester … Medzi jednotlivými hudobnými vystúpeniami sa čítalo z dobovej tlače, viedli sa diskusie na dobové témy, jednoducho nádvorie preplnené návštevníkmi si v tento príjemný večer naozaj pripadalo ako pred sto rokmi. … Hlavným programom včerajšieho večera však predsa len bola hudba. C. a k. dychový orchester zahral pätnásť ukážok z tvorby vtedajších skladateľov. Príjemný večer ukončil Radetzkého pochod od Johanna Straussa.

Večerník, 18.8.2003,(pk)

 

rozdelovac

2002

Piešťany (Opereta pre c. k. armádu), Bratislava (Múzeum dopravy), Luhačovice (oslavy 100. výročia založenia kúpeľov), Bratislava (Medzinárodný deň múzeí – nádvorie Starej radnice, otvorenie rekonštruovaného Hviezdoslavovho námestia, promenádne koncerty v rámci cyklu Na krásnom modrom Dunaji, záver Kultúrneho leta 2002), projekt C. a k. muzika do srdca preniká (v spolupráci s mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto a Mestským múzeom v Bratislave), Koncert na Napoleonke (koncert na podujatí organizovanom občianskym združením Fialkové údolie).

Na krásnom modrom Dunaji

Preplnené lavičky, deti pochodujúce do rytmu rezkej hudby, okoloidúci, ktorí zastali aspoň na chvíľu, aby si mohli vypočuť príjemné melódie. Taká bola atmosféra v sobotu poobede, keď sa v Hudobnom pavilóne na Hviezdoslavovom námestí predstavil CaK komorný dychový orchester so svojou ponukou s názvom Na krásnom modrom Dunaji … Hudobníci v tradičných CaK modrých uniformách s červenými výložkami a bielymi rukavičkami dotvárali dobovú atmosféru. Stačilo zatvoriť oči a poslucháči sa mohli preniesť „do starých dobrých časov“ rakúsko-uhorskej monarchie, ku ktorej práve táto hudba patrila. V hudobnom pavilóne bolo možné vidieť nielen starších ľudí, ale aj tých celkom mladých. Hoci niektorí mali na nohách kolieskové korčule.

SME Bratislava, 26.8.2002(mk)

 

rozdelovac

2001

Brno (Velký banket pri príležitosti 9. výročia založenia Českej asociácie priateľov vojenskej histórie), Bratislava (Múzeum dopravy), projekt Opereta pre c. k. armádu v spolupráci s mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto a Mestským múzeom v Bratislave, Trenčín, Trnava (Opereta pre c. k. armádu) , Bratislava (cyklus koncertov v záhrade Prezidentského paláca, koncert v rámci Kultúrneho leta na Hlavnom námestí), Luhačovice.

 

Majstri improvizácie                                 (Počasie nevedelo, že je na nádvorí radnice opereta pre c.k. armádu)

… Podvečer sa historické jadro začalo postupne zapĺňať. Presne tak ako sa naplnilo nádvorie Starej radnice. … Davy sem prúdili zo všetkých strán a krátko pred začiatkom si nielen že nebolo kam sadnúť, ale ani sa postaviť. Len počasie sa nedovtípilo, že sa tu niečo koná. Mračná sa zlovestne zbierali nad hlavami nadšencov hudby 19. storočia. Modré boli aj dobové uniformy bratislavského C. a k. dychového komorného orchestra. Kapelník Zbyněk Kubáček vyhľadával piesne z dôb monarchie poctivo v hudobných archívoch. A nielen to! Ku každej piesni nezabudol pridať aj humornú historku ako vznikala.

Historky a klebety o autoroch operetných diel ležérne predviedli aj členovia Štátneho bábkového divadla. … Nemýľte sa, neboli tu len staršie ročníky. Medzi zvedavcami ste mohli vidieť ľudí každého veku. Už-už sa schyľovalo k azda najočakávanejšiemu bodu programu – dobovej módnej prehliadke, keď tu zrazu, zlovestné mračná spustili na zem svoj obsah. … “Nuž, ako sa zdá, budeme musieť urobiť pár organizačných zmien,” oznámil kapelník. “Ale nebojte sa, sme majstri organizácie. Kým sa vyprší, prehodíme jedno číslo. Dúfajme, že sa počasie umúdri,” dodal.

A ono sa skutočne umúdrilo. Možno sa mu uľútostilo zmariť módnu prehliadku Spolku elegantních dam Tingl Tangl Sister Tanz z Brna, ktorý sa špecializuje na prehliadky historických kostýmov od gotiky až po 2. svetovú vojnu. … “Tá má teda super účes a ani tie šaty nie sú na zahodenie. Len by ma zaujímalo, ako na tom vankúši, čo má vzadu, kedysi mohli sedieť,” prehodili medzi rečou módou ostrieľané dievčence. “Určite to mali nacvičené, veď by nemohli celý čas len stáť, ale všímaj tie krajkové dáždniky. To je teda niečo!” Veru že aj bolo. No nielen dáždniky. Zaujali blúzky, klobúky s pierkami a závojmi pred očami, rukavičky, vejáriky… Jednoducho majstrovské diela. Dokonca sa na ne dobehol pozrieť aj zvedavý psík, ktorý bol rýchlejší ako jeho majiteľ. …

Monika Húsková, Bratislavský Večerník, 9.7.2001.

rozdelovac

2000

Galantní slavnosti Brno, Ples SME, Piešťany, Trenčianske Teplice, projekt Cisárove narodeniny (podujatie pri príležitosti 170. výročia narodenia Františka Jozefa I. a 110. výročia otvorenia Mostu Františka Jozefa v Bratislave) a jeho realizácia v spolupráci s Mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto a Mestským múzeom v Bratislave.

 

BRATISLAVA – Vojenskými pochodmi z konca 19. storočia v podaní C. a k. dychového komorného orchestra sa v sobotu na Hlavnom námestí začali krátko po 17.00 h oslavy 170. cisárových narodenín. Spolu s orchestrom sa atmosféru spred sto rokov snažili navodiť aj vojaci druhého c. k. pešieho pluku Alexander, ktorí zaujali i pobavili prítomných Bratislavčanov bojovým umením. Záujemcovia, ktorých neodradilo ani tropické počasie, však netrpezlivo čakali na oslávenca – cisára Františka Jozefa I. Samotného cisára krátko po 17. 30 h privítali na námestí dve čestné salvy, ktoré splašili kone na cisárovom koči. František Jozef I. preto privítal svojich poddaných s krátkym meškaním. Ako bolo zvykom v časoch najväčšej slávy cisára, po cisárskej hymne sa najskôr prihovoril zástupca obyvateľov Prešporka, ktorý predniesol pripravenú reč z roku 1890. Potom nastal čas pre samotného cisára, ktorého už na nádvorí Starej radnice čakali netrpezliví zberatelia podpisov. Krátku autogramiádu, počas ktorej panovník opečiatkoval záujemcom svoj pôvodný podpis, vystriedala dobová módna prehliadka Spolku elegantných dám z Brna. Šesť dám Bratislavčanom predviedlo svoje vlastnoručne šité secesné kostýmy a nezabudli ani na spodnú bielizeň z tohto obdobia. Program na Hlavnom námestí pokračoval aj napriek tomu, že cisár odišiel. O zábavu sa postarali vojaci druhého c.k. pešieho pluku Alexander spolu s C. a k. dychovým komorným orchestrom. Návštevníci historického centra Bratislavy sa nielen zabavili, ale dozvedeli sa aj rôzne klebety o cisárovi a jeho rodine. Zo špeciálne vydaných novín pre sobotňajšiu slávnostnú chvíľu sa mohli Bratislavčania dozvedieť napríklad to, že cisárovná Alžbeta veľmi rada fajčila a na ramene mala vytetovanú kotvu. V novinách si mohli prečítať i staré recepty z roku 1890, vtipy, nechýbali však ani informácie o udalostiach, ktoré sa naozaj pred sto rokmi stali. …

Bratislavčania slávili narodeniny Františka Jozefa I., SME, 21. 8. 2000

 

rozdelovac

1999

Oslavy 90. výročia manévrov c. a k. armády pri Velkom Meziříčí, otvorenie dopravného múzea v Bratislave za účasti predsedu vlády, Sliač, Trenčín, Trnava, Luhačovice, Tr. Teplice.

 

rozdelovac

1998

Lehárovo Komárno, deň otvorených dverí v NR SR, 150. rokov železníc na Slovensku, 130. výročie založenia Mestského múzea v Bratislave, Deň pozemného vojska Armády ČR na tankodrome Bahna u Strašic, hosť Dychfestu v Dolnej Krupej, hosť Slovenského tanga´98 v Bardejove, vernisáž výstavy v rámci Jazz & Hot Dance Duel ´98 v Pezinku, Nostalgické korzo v Bratislave.

 

C. a k. dychový komorný orchester z Bratislavy je už na prvý pohľad pozoruhodné hudobné teleso. Vždy v perfektných uniformách produkuje im zodpovedajúcu hudbu z čias Rakúsko-Uhorska. Je jedným z mála našich orchestrov, ktoré sa venujú tejto dobovej hudbe. A tak ich koncerty bývajú vzácnym spestrením rôznych podujatí. Tak to bolo napríklad na Nostalgickom korze v bratislavskom Starom meste, na promenádnom koncerte v Pezinku a iných podujatiach v rámci kultúrneho leta. Orchester vzbudil zaslúženú pozornosť aj na slávnostiach dychovej hudby Dychfest v Dolnej Krupej (koncom augusta)…

Hudobný život, č. 17 z 23. 9. 1998

 

 

Akce BAHNA, nazvaná podle místa pořádání na tankodromu Bahna u Strašic v okrese Rokycany … má už docela slušnou tradici. Velitel pozemního vojska Armády ČR, Československá obec legionářská … vás zvou na Bahna ´98 – nebo jinak na Den pozemního vojska Armády ČR – v sobotu 30. května. … Skoro každého uspokojí hudební stránka. Bude koncertovat Hudba Hradní stráže, posádková hudba Tábor a několik vojenských historických hudeb, mezi nimi například i vynikající “C. k. vojenský komorní orchestr” z Bratislavy.

Pozvánka na Bahna, Střelecká revue 5/1998

 

rozdelovac

1997

Trenčín, Trnava, Sliač, Luhačovice, Turčianske Teplice, 100. výročie trate Praha-Dobříš, vernisáž výstavy Střelecké terče a historie brněnských ostrostřelců v Brne, slávnostné otvorenie Kaffee Mayer v Bratislave.

 

Pod hradnými schodami na Farskej ulici vystúpil v sobotu C. a K. (cisársky a kráľovský) dychový komorný orchester z Bratislavy so skladbami prevažne z minulého storočia – obdobia slávy rakúsko-uhorských vojenských a mestských dychoviek. Pôsobivé uniformy, dve pekné flautistky a dobrá melodická hudba privábili desiatky vďačných poslucháčov.

Návraty k oslavám 585. výročia, Považie (kultúrno-spoločenský magazín), November ´97

 

 

V sobotu popoludní a večer sa na bratislavskom korze stretlo hádam celé naše mesto. … V predzáhradke U Maximiliána sa sedelo hádam najlepšie, pretože v ich ponuke nechýbali lahôdky pre deti… Okrem toho si človek práve tu už popoludní mohol vypočuť napríklad koncert c. a k. dychového komorného orchestra, ktorý vytvoril takmer dobovú atmosféru.

Párty všetkých Bratislavčanov, Večerník, 28. 7. 1997

 

rozdelovac

1996

Piešťany, Luhačovice, Győr, koncert na nádvorí Starej radnice a z balkónu Primaciálneho paláca v Bratislave, hudobný doprovod Dúbravských mažoretiek na medzinárodnej súťaži mažoretiek v Hraniciach na Morave, vianočný koncert v Dóme sv. Martina.

 

rozdelovac

1995

Luhačovice, Sliač, Bratislava, vernisáž výstavy obrazov Igora Drevenca a Milana Prekopa Veľký mumraj v Štúdiu S.

 

rozdelovac

1994

28.5. výročie obliehania Bratislavy napoleonskými vojskami – 1.koncert vo vlastných historických vojenských uniformách.

 

rozdelovac

1993

Prvý promenádny koncert v historických uniformách (ešte požičaných).

 

rozdelovac

1992

12.12. prvé verejné vystúpenie na vianočnom koncerte speváckeho súboru Zornička (v “civile”).

C.a k. orchester © 2014